Menu

HAZIMSIZLIK (DİSPEPSİ)

Hazımsızlıkyeme – içmelerden sonra pek çok kişiyi etkileyen oldukça yaygın bir sorundur. Tıp dilinde dispepsi olarak adlandırılır ve kendi başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Daha çok altta yatan başka bir soruna işaret ediyor olabilir.Dispepsi, üst karın bölgesinde bulunan ağrı, rahatsızlık ve gıdaları sindirememe duygusudur. Rahatsızlık hissi olarak söylenilen tuvaleti yapmayla rahatlamayan şişkinlik, erken doyma, tokluk duygusu ve bulantı gibi yakınmaları içerir. Yaklaşık Türkiye’de insanların %20-30’unu ilgilendiren, yaşam kalitesini düşüren en önemli sağlık problemlerinden birisidir.

Dispepsi %25 altta yatan bir hastalığa bağlıyken, %75 hastada hiçbir neden bulunmaz. Bu  nedenle dispepsiyi organik (altta yatan neden bulunan) ve fonksiyonel (araştırılıyor, tüm tetkikler yapılıyor ancak altta yatan sebep yok) olarak 2’ye ayırmaktayız.

Organik dispepsi nedenleri:

Hastalıklar:

 • Ülser
 • Gastro-özofageal reflü (GERD) (asitli mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi)
 • Mide hastalıkları (gastritten, ciddi hastalıklara kadar her türlü mide hastalığı)
 • Gastroparezi (midenin normal boşalmaması durumu)
 • Mide enfeksiyonları
 • İritabl bağırsak sendromu
 • Kronik pankreatit
 • Tiroid hastalığı
 • Hamilelik
 • Sindirim sistemi hastalıkları, gıda intoleransı, sindirim sistemi kanserleri (mide, pankreas vs.)

İlaçlar:

 • Aspirin ve ağrı kesiciler
 • Östrojen  hormonu ve  doğum kontrol hapları
 • Kortizon
 • Bazı antibiyotikler
 • Tiroid ilaçları

Fonksiyonel dispepsi:
Hastaya yukarıda bahsedilen hastalıkları araştırılması için tetkikler yapılmış. Endoskopi, kolonoskopi, ultrason, belki tomografiler, MR tetkikleri yapılmış, ilaç kullanımı yok, yukarıda bahsedilen nedenler yok. Hastada fonksiyonel dispepsi olduğu düşünülür. Bu hastalarda stres en önemli sebep faktördür.

Neden tespit edildi, tedavisi verildi, ancak şikayetlerim geçmedi ya da nedeni olmayan fonsiyonel dispepsim var. Nelere dikkat etmeliyim?

Öğünlerde büyük porsiyonlara yer vermek, fazla yemek, midenin çok fazla asit üretmesine neden olabilir. Fiziksel olarak mideyi çok doldurmak baskı yapacağından, bu durum mide asidinin yemek borusuna doğru kaçmasına yol açabilir. Görüldüğü gibi çok fazla yemek yemek birkaç koldan hazımsızlığı tetikler. Yani kısaca az az yemek, yemek yerken mideyi tamamen tıka basa doldurmamak gerekir.

Düzensiz ya da çok hızlı yemek yemek midedeki asit seviyelerinin normale dönmesi için yeterince zaman tanınmaması anlamına gelir. İş veya ev işi koşulları gereği yaşanan koşuşturmaca sırasında sık sık düzensiz ve hızlı şekilde öğünlerin geçiştirilmesi hazımsızlığı da tetikler.

Hareket halindeyken ya da yatmadan hemen önce yemek yemek, mide asidinin yemek borusuna doğru çıkmasını kolaylaştırır( Buna reflü denir). En son yenilen yemekle yatağa girme arasında en az 2-3 saat olması tavsiye edilir. Yatmadan hemen önce yemek yemek hem hazımsızlığa hem de uykusuzluğa yol açabilir.

Kafeinli ve alkollü içecekler midede asit oranını arttırabilir. Çok yemediğiniz veya gıdanıza dikkat ettiğiniz halde hazımsızlık şikayetiniz varsa bu durumun sorumlusu içecek alışkanlıklarınız olabilir. Çok sıcak içecekler ile turunçgil suları da hazımsızlıkta tetikleyici olarak bilinir.

Hamilelikte anne karnında büyüyen bebek fiziksel olarak anne adayının sindirim sistemine baskı yapar. Bu da bazı sindirim şikayetlerine yol açabilir.

Stresden uzak durulmalıdır.

Bazı kalp, astım, romatizma ve tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, tiroid hapları, antibiyotik, aspirin kullanımı hazımsızlığa yol açar. İlaçlarınızı gözden geçirmelisiniz.

Fazla kilolu olmak hazımsızlığı tetkikler. Kilo vermelisiniz.

Gıda intoleransı hazımsızlığı tetikler. Bçyle bir şüpheniz varsa özel laboratuarlarda yapılan gıda intoleransı testi hayat kurtarıcı olabilir.

Mideye baskı yapacak kadar dar giysiler giymemelisiniz.

Sigara içmek hazımsızlığı tetikler. Ne kadar sigarayı bırakın demek yapılması imkansız gibi görünse de en azından azaltmaya çalışın.

Az hareket etmek sindirim fonksiyonunu yavaşlatır. Egzersiz ve yürüyüş hayatınızın bir parçası olmalıdır.

İyi bir probiyotik takviyesi kullanın.

Share this Post!
About the Author : gastrocare
0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.